Колкото по-дълго живея в САЩ толкова повече се убеждавам, че България е много по-европейска страна отколкото много хора в България смятат.
Тук религията заема много специално място в държавата. По тази причина сега смятам, че трябва да се учи история на религиите. Може би като част от уроците по история. Това е много много важно за опазване на децата на България.
Трябва да се учи кога и как християнстовото преминава от Юдея в Рим. Как се разпространява през годините като исторически събития. Трябва да се учи кога и как е формирана Библията. Кога, как и кой е решил какво да има вътре и какво да не се включва. Всичко това го знаем еднозначно и от достоверни източници.
По стечение на обстоятелствата тази година имаме възможност да се докоснем до произведение, което е смятано за унищожено. В продължение на 5 години с помоща на няколко милиона успешно е въстановено едно от евангелията, което е било системно унищожавано през годините - Евангелието на Юда.
Защо това е било популярно произведение в ранното християнство? Тогава когато християнската вяра не е била организарана в стройна структура. Защо това произведение е било унощожавано системно от християнската църква?
Има много въпроси които е добре да се обсъждат докато децата са малки. Ето някой от тях:
Защо празнуваме точно на 24 декември и какво се е празнувало в Римската империя точно на 24 декември?
Какво общо има египедската богиня Изида с християнските символи и с кои?
Кога кръста става символ на християнството? Какви са били символите преди това?
Кои храмове и на кои религиозни вярвания са насила преобразявани в християнски църкви по време на налагане на християнството?
Защо Римската империя е приела точно това Християнство като държавна религия?
Колко големи християнски течения е съществувало по това време? Защото другите не са били приемливи?
Какви големи религиозни общности са съшествували по това време? С какво са известни и какво от тях може да видим в днешните ритуали на Християнството?
Защо, защо защо... много други въпрос на които имаме отговорите. Преди 500 години тези отговори са били достъпни само на избрана група хора вътре в църквата. Сега благодарение на технологиите знаем много повече.
Някой смятат, че това ще отклони децата на Вярата и Добродетелите. Точно напротив. Колкото повече се говори за тези неща, толкова повече ще им се помогне да различават Вярата от Бизнеса със страстите човешки. Смешно е да се мисли, че такива информация може да отклони някой от Вярата.
Тук може да се види възстановения оригинал на евангелието, както и да се прочете много за онова време в което е писано произведението: http://www9.nationalgeographic.com/ngm/gospel/
петък, април 14, 2006
вторник, март 21, 2006
сряда, март 15, 2006
Декори
Американският продукт е направен винаги с планиране. Човек или дори екип е мислил доста какво и как да се направи така, че да се продава успешно. За направата на плана е работено сериозно и не само докато продукта се появи на пазара. Рекламата на продукта е част от продукта. Парите за реклама се много важна част от разходите тук.
След като някой е показал с таблици пълни с числа как това ще бъде най-успешния продукт в историята на компанията решението е взето. Продукта се прави точно според плана. Изглежда така, произвежда се според плана и се рекламира според плана.
Разлика между това, което бих искал да купя и това, което е на пазара е като разликата между къща за живеене и къща декор. Повечето продукти са като на театрална сцена. Ако ги гледаш от страната на публиката къщата е къща а прозореца прозорец. Ако се вгледаш ще видиш, че прозореца се държи на конци а къщата има само фасада и покрив. Нищо, което не се вижда от страна на публиката не е сложено. Може би така и трябва. Важното е рекламата да е добра!
След като някой е показал с таблици пълни с числа как това ще бъде най-успешния продукт в историята на компанията решението е взето. Продукта се прави точно според плана. Изглежда така, произвежда се според плана и се рекламира според плана.
Разлика между това, което бих искал да купя и това, което е на пазара е като разликата между къща за живеене и къща декор. Повечето продукти са като на театрална сцена. Ако ги гледаш от страната на публиката къщата е къща а прозореца прозорец. Ако се вгледаш ще видиш, че прозореца се държи на конци а къщата има само фасада и покрив. Нищо, което не се вижда от страна на публиката не е сложено. Може би така и трябва. Важното е рекламата да е добра!
събота, февруари 25, 2006
10 км. за 70 минути!
Избягах 10 км за 70 мин! Преди 6 месеца ми се струваше изключено, а преди 2 години невъзможно.
Близо до фирмата в която работя се намира може би най-големия фитнес салон в САЩ. Ако не е най-големия, както твърдят собствениците, то е със сигурност в между първите.
Има паркинг на 4 етажа, всеки от които събира предполагам по 250 автомобила. Наколко пъти ми се случва да не намеря къде да спра.
Да посещаваш този салон е изключително скъпо. Ако не го получавах безплатно от работодателя си вероятно нямаше да го посещавам, Говори се за нещо като $500 за да бъдеш член на клуба и $25 на посещение. Имам чувството, че поне 75% от хората там получават достъпа по същия начин като мен.
Клуба от вътре няма нищо общо с подобни места в България или Австралия. Има 4 огромни зали пълни с уреди, 5-6 по-малки, които са с размер на най-големия клуб в България в който съм бил, няколко (4) баскетболни игрища, няколко корта за тенис (4), 8-10 зали за скуош. Няколко басейна (1 голям и 3 по-малки).
Има и няколко неща, които са специални и не съм ги виждал. Като примерно отделна зала с уреди за стеснителни жени изглеждащи като Жени или като жени тежащи 150 кг.
Интересното е, че има съблекални, които са 4 вида: мъжки, женски, мъжки семейни, женски семейни. Само в семейните може да влизат лица под 16 години. В тази посока е хубаво да добавя, че има детска градина с 4 групи за деца до 6 години (не съм сигурен максималната възраст), в която можеш да си оставиш детето докато спортуваш.
Във всяка зала има по 3-4 телевизора, който са огромни. Виждат се от всяко кътче на залата. Под всеки от тях има изписана чистотата на която се излъчва звука от телевизора. За всеки телевизор има малък предавател на FM вълни. Ако имаш радио можеш да си го настроиш на честотата и да слушаш звука точно от определения телевизор.
До всеки уред има хавлия и антибактериална течност. Преди да започнеш да използваш уреда е желателно да го почистиш. След като свършиш е задължително да го почистиш. Това се отнася за всички, дори и за индийците, макар че те явно не знаят за това.
Близо до фирмата в която работя се намира може би най-големия фитнес салон в САЩ. Ако не е най-големия, както твърдят собствениците, то е със сигурност в между първите.
Има паркинг на 4 етажа, всеки от които събира предполагам по 250 автомобила. Наколко пъти ми се случва да не намеря къде да спра.
Да посещаваш този салон е изключително скъпо. Ако не го получавах безплатно от работодателя си вероятно нямаше да го посещавам, Говори се за нещо като $500 за да бъдеш член на клуба и $25 на посещение. Имам чувството, че поне 75% от хората там получават достъпа по същия начин като мен.
Клуба от вътре няма нищо общо с подобни места в България или Австралия. Има 4 огромни зали пълни с уреди, 5-6 по-малки, които са с размер на най-големия клуб в България в който съм бил, няколко (4) баскетболни игрища, няколко корта за тенис (4), 8-10 зали за скуош. Няколко басейна (1 голям и 3 по-малки).
Има и няколко неща, които са специални и не съм ги виждал. Като примерно отделна зала с уреди за стеснителни жени изглеждащи като Жени или като жени тежащи 150 кг.
Интересното е, че има съблекални, които са 4 вида: мъжки, женски, мъжки семейни, женски семейни. Само в семейните може да влизат лица под 16 години. В тази посока е хубаво да добавя, че има детска градина с 4 групи за деца до 6 години (не съм сигурен максималната възраст), в която можеш да си оставиш детето докато спортуваш.
Във всяка зала има по 3-4 телевизора, който са огромни. Виждат се от всяко кътче на залата. Под всеки от тях има изписана чистотата на която се излъчва звука от телевизора. За всеки телевизор има малък предавател на FM вълни. Ако имаш радио можеш да си го настроиш на честотата и да слушаш звука точно от определения телевизор.
До всеки уред има хавлия и антибактериална течност. Преди да започнеш да използваш уреда е желателно да го почистиш. След като свършиш е задължително да го почистиш. Това се отнася за всички, дори и за индийците, макар че те явно не знаят за това.
понеделник, февруари 20, 2006
Парите в спорта
Имах възможност да гледам нещо, което показа как големия спорт е свързан с високите технологии. А високите технологии са скъпи навсякъде по света.
Има един феноменален американски колоездач - Ларс Армстронг. Съдбата му като човек е също забележителна. Болен от рак преди години успява да се върне в големия спорт и да победи в обиколката на Франция.
Тур дьо Франс е най-престижното и може би най-трудното състезание по колоездене. Има само един човек, който е успял седем пъти да победи - Ларс Армстронг.
В продължение на 7 години, след като се излекува, се готви по 9 месеца в годината за да участва в състезанието. После около 2 месеца почивка и отново подготовка. По време на подготовката си преминава около 20000км. Изключително дисциплиниран, според хората от екипа му, и безкомпромисен в преследването на целта си.
Това го казвам, за да не си помисли някой, че победата се дължи на нещо друго освен труд. Победата е 99% труд. Точно за него е трудно да се повярва, че химията е основата на успеха. Поне не след интензивната химиотерапия, която е имал преди първата си победа.
Но има още 1% и точно за него искам да разкажа.
Доста компании са му помагали в подготовката. Гледах документално предаване как Discovery Channel му е подарила около 4 минути на състезателна отсечка.
Наеха айродинамичен тунел и специалисти по айродинамика. Велосипеда, с който се състезава беше подложен на изследвания. Беше установено как може да бъде подобрен и след като беше коригиран отново бе изследван. После накараха състезателя да покара в тунела. Направиха различни тестове на база на налягането на въздуха в различни части на Тур дьо Франс.
Резултатите бяха интересни. Само една трета от съпротивлението е от велосипеда. Тялото му беше основния генератор на въздушно съпротивление. Започнаха да изследват различни позиции в които да кара в зависимост дали се спуска или набира височина.
Изследваха и с различни каски какви са резултатите. Направиха специлно каска с която резултатите от тунела са доста по-добри. Същото направиха с различни подплънки, които сложиха под фланелката на гърба му. Те имаха също значение за намаляване на съпротивлението.
И накрая започнаха да правят рализчни комбинации на облеклото му. Направиха математически модел на тялото му и изчислиха каква трябва да е материята на фланелката по ръцете и каква трябва да е по краката.
С новото облекло, леко променения велосипед и новата каска съпротивлението беше намалено с 10-12%, което се изчислваше на 3-5 минути по-малко време на състезаетелен участък.
Това е значимо подобрение. В топ 5% от колоездачите е трудно да се намери място за подобрение от 2-3%. Подобрение 10% е просто мечта. За да се постигне това трябват доста пари. Някой трябва да ги похарчи, за да наеме съоръжения и инжинери по айродинамика и самолетостроене.
Няма опасност някой в България скоро да е конкурентен. Само с въртене на педали жълтата фланелка е недостижима. Поне на Тур дьо Франс.
Има един феноменален американски колоездач - Ларс Армстронг. Съдбата му като човек е също забележителна. Болен от рак преди години успява да се върне в големия спорт и да победи в обиколката на Франция.
Тур дьо Франс е най-престижното и може би най-трудното състезание по колоездене. Има само един човек, който е успял седем пъти да победи - Ларс Армстронг.
В продължение на 7 години, след като се излекува, се готви по 9 месеца в годината за да участва в състезанието. После около 2 месеца почивка и отново подготовка. По време на подготовката си преминава около 20000км. Изключително дисциплиниран, според хората от екипа му, и безкомпромисен в преследването на целта си.
Това го казвам, за да не си помисли някой, че победата се дължи на нещо друго освен труд. Победата е 99% труд. Точно за него е трудно да се повярва, че химията е основата на успеха. Поне не след интензивната химиотерапия, която е имал преди първата си победа.
Но има още 1% и точно за него искам да разкажа.
Доста компании са му помагали в подготовката. Гледах документално предаване как Discovery Channel му е подарила около 4 минути на състезателна отсечка.
Наеха айродинамичен тунел и специалисти по айродинамика. Велосипеда, с който се състезава беше подложен на изследвания. Беше установено как може да бъде подобрен и след като беше коригиран отново бе изследван. После накараха състезателя да покара в тунела. Направиха различни тестове на база на налягането на въздуха в различни части на Тур дьо Франс.
Резултатите бяха интересни. Само една трета от съпротивлението е от велосипеда. Тялото му беше основния генератор на въздушно съпротивление. Започнаха да изследват различни позиции в които да кара в зависимост дали се спуска или набира височина.
Изследваха и с различни каски какви са резултатите. Направиха специлно каска с която резултатите от тунела са доста по-добри. Същото направиха с различни подплънки, които сложиха под фланелката на гърба му. Те имаха също значение за намаляване на съпротивлението.
И накрая започнаха да правят рализчни комбинации на облеклото му. Направиха математически модел на тялото му и изчислиха каква трябва да е материята на фланелката по ръцете и каква трябва да е по краката.
С новото облекло, леко променения велосипед и новата каска съпротивлението беше намалено с 10-12%, което се изчислваше на 3-5 минути по-малко време на състезаетелен участък.
Това е значимо подобрение. В топ 5% от колоездачите е трудно да се намери място за подобрение от 2-3%. Подобрение 10% е просто мечта. За да се постигне това трябват доста пари. Някой трябва да ги похарчи, за да наеме съоръжения и инжинери по айродинамика и самолетостроене.
Няма опасност някой в България скоро да е конкурентен. Само с въртене на педали жълтата фланелка е недостижима. Поне на Тур дьо Франс.
неделя, февруари 12, 2006
Състезания по надяждане
Преди малко гледах състезание от световния шампионат по надяждане. Състезанието беше за ядене на кюфтета. Не е шега. Най-много изядени кюфтета за 12 мин.
Има си международна лига по надяждане. Вътре има различни състезания. Примерно изяждане на най-много хамбургери за 8 мин (рекорда за определн вид "krystal" е 33!), най-много сладолед за 8 мин (1 галон е рекорда) или най-много донута за 8 минути (49 е рекорда).
Има си правила и звезди като във всяко друго спортно състезание. Преди състезанието се дават малки филмцчета как състезателите се подготвят. Интервюта с тях. Какви са били трудностите и как мислят, че ще се представят.
Примерно единия се оплака, че ако имало възможност да пие бира вместо вода щял да се представи по-добре. На тренировките имал доста добри резултати с бира.
Бяха дадени как се преготвят кюфтетата. Има си двама водещи като на всяко американско състезание. Обсъждат се различните стратегиии на играчите и се дава историческа информация кой колко кюфтета е изял.
За съжаление всичко това не е шега. Съвсем сериозно се гледат от населението тук. Все пак не е като бягането. Много не могат да минат 100 метра без кола, но нямат проблем с яденето. Така, че се намира интерес към такива състезания.
Самото състезание е грозна картинка. Хора, нормални на вид, тъпчат храна колкото може по-бързо. Част от храната се стича по лицето и дрехите. Много повече прилича на ферма отколкото на маса за ядене.
Интересното е, че световния шампион от миналата година е една американка от китайски произход. Не и давам и 40 кг с дрехите при условие, че повечето от състезателите са над 140 кг. Повече от тях се състезават (тъпчат) седнали, че е трудно 12 мин да ядеш прав.
За 12 минути китайката изяде 83 кюфтета (около 2.8кг) и в интервюто след състезанието каза, че можела да яде още, но времето я ограничило. Водещия я похвали за доброто представяне като освен останлите похвали я нарече истински атлет в това трудно състезание!
Има си международна лига по надяждане. Вътре има различни състезания. Примерно изяждане на най-много хамбургери за 8 мин (рекорда за определн вид "krystal" е 33!), най-много сладолед за 8 мин (1 галон е рекорда) или най-много донута за 8 минути (49 е рекорда).
Има си правила и звезди като във всяко друго спортно състезание. Преди състезанието се дават малки филмцчета как състезателите се подготвят. Интервюта с тях. Какви са били трудностите и как мислят, че ще се представят.
Примерно единия се оплака, че ако имало възможност да пие бира вместо вода щял да се представи по-добре. На тренировките имал доста добри резултати с бира.
Бяха дадени как се преготвят кюфтетата. Има си двама водещи като на всяко американско състезание. Обсъждат се различните стратегиии на играчите и се дава историческа информация кой колко кюфтета е изял.
За съжаление всичко това не е шега. Съвсем сериозно се гледат от населението тук. Все пак не е като бягането. Много не могат да минат 100 метра без кола, но нямат проблем с яденето. Така, че се намира интерес към такива състезания.
Самото състезание е грозна картинка. Хора, нормални на вид, тъпчат храна колкото може по-бързо. Част от храната се стича по лицето и дрехите. Много повече прилича на ферма отколкото на маса за ядене.
Интересното е, че световния шампион от миналата година е една американка от китайски произход. Не и давам и 40 кг с дрехите при условие, че повечето от състезателите са над 140 кг. Повече от тях се състезават (тъпчат) седнали, че е трудно 12 мин да ядеш прав.
За 12 минути китайката изяде 83 кюфтета (около 2.8кг) и в интервюто след състезанието каза, че можела да яде още, но времето я ограничило. Водещия я похвали за доброто представяне като освен останлите похвали я нарече истински атлет в това трудно състезание!
четвъртък, февруари 09, 2006
Рекламa [против] цигарите
Всъщност реклама на цигари няма. Няма защото рекламите са забранени. Както и в България така и тук. Обаче лисици колкото искаш. Сега много се радвам на една реклама, която не рекламира тютюнопушене, но през цялото време се говори за цигари.
Не е забранено да показваш хората които се отказват или са в процес на отказване от тютюнопушенето. Има добре изглеждащи млади хора в конкурентна среда изцялов в топли цветове и приятна музика да си говорят за цигари. Да дават как гледат сайта на един от големите производители на цигари, който навсякъде по света се свърза еднозначно с тютюн. Виждат се добре името и какво произвежа. Рекламата продължава с това как здрави млади хора говорят за борбата с цигарите. Някой от тях вече не пушат цигари от няколко месеца. Някой са преминали на дъвчене на тютюн или са успяли успешно да се преборят с цигарите като са посещавали курс организиран от най-гоелмия производител на цигари.
Има и един безличен надпис, че цигарите са вредни. Това точно когато има ефект в рекламата, който привлича вниманието върху рекламата а не върху надписа който е насложен. И това си върви по повечето телевизии. Странно, че никой не помисля за реалния ефект, който оказва. А може би някой е помислил. Със сигурност е помислил.
Не е забранено да показваш хората които се отказват или са в процес на отказване от тютюнопушенето. Има добре изглеждащи млади хора в конкурентна среда изцялов в топли цветове и приятна музика да си говорят за цигари. Да дават как гледат сайта на един от големите производители на цигари, който навсякъде по света се свърза еднозначно с тютюн. Виждат се добре името и какво произвежа. Рекламата продължава с това как здрави млади хора говорят за борбата с цигарите. Някой от тях вече не пушат цигари от няколко месеца. Някой са преминали на дъвчене на тютюн или са успяли успешно да се преборят с цигарите като са посещавали курс организиран от най-гоелмия производител на цигари.
Има и един безличен надпис, че цигарите са вредни. Това точно когато има ефект в рекламата, който привлича вниманието върху рекламата а не върху надписа който е насложен. И това си върви по повечето телевизии. Странно, че никой не помисля за реалния ефект, който оказва. А може би някой е помислил. Със сигурност е помислил.
Абонамент за:
Публикации (Atom)